کدنویس قالب وردپرس افزونه وردپرس
برد پردازشی SDRP-K761
نوامبر 13, 2016
توانمندی های حوزه الکترونیک و ابزار دقیق
دسامبر 5, 2016
نمایش همه
هیدروکربن ها و فراورده های نفتی ناچارا حاوی مقداری آب می باشند که در مخازن ذخیره سازی پالایشگاهها این آب به وسیله لوله ای که در نزدیکی کف مخازن قرار داده می شود تخلیه می گردد. روش تخلیه آب کف مخازن به صورت دستی با باز کردن شیر تخلیه توسط اوپراتور در پالایشگاه های کشور انجام می گیرد، که این روش می تواند با خطاهای انسانی همراه بوده و موجب هدر رفتن هیدروکربن ها شود. در پالایشگاه های کشورهای پیشرفته این روش به صورت ارسال پروب هایی به داخل مخزن که در قسمت انتهای آن  حسگر های قرار داده می شود انجام می پذیرد (شکل1) . دو پروب در ارتفاع های متفاوت و نزدیک به کف مخزن نصب می شود (شکل2) .
هنگامی که میزان آب موجود در مخزن از حد معمول افزایش می یابد می بایست شیر الکترونیکی باز شود و زمانیکه از غلظت اب کف مخزن کاسته شد مجددا شیر بسته می شود که در این روش معایب و مشکلاتی وجود دارد.
در این روش به دلیل اینکه سنسور ها در تماس کامل با فراورده ها می باشند می تواند مشکلات زیادی ، از قبیل بالا رفتن استهلاک سنسور ها ، دشواری نصب سیستم ، توقف روند کار پالایشگاه ها در زمان نصب و هزینه های بالای تعمیر و نگهداری را به همراه داشته باشد.
در دستگاه Tank Dewatering ساخته شده توسط شرکت کارافن پرداز بدلیل نوع تکنولوژی بکار رفته در آن مشکلات سیستم های قبلی را ندارد و هنگام نصب براحتی در مسیر لوله تخلیه نصب میگردد و باعث توقف روند پالایشگاه نمیشود. و به دلیل اینکه حسگرهای آن هیچ تماسی با داخل لوله و فراورده داخل ندارد هزینه تعمیر و نگهداری آنچنانی نخواهد داشت. این سیستم به صورت اتوماتیک می تواند درصد آب و هیدروکربن عبوری از لوله تخلیه مخازن را تشخیص داده و در صورتی که تشخیص دهد هیدروکربن از لوله عبور می کند شیر تخلیه را بسته و از هدر رفتن هیدروکربن جلوگیری کند.
این سیستم در پالایشگاه تبریز نصب شده و تاییده زیر را دریافت کرده است.(جهت دیدن ویدیو نصب این سیستم در پالایشگاه تبریز و رسانه ی شدن خبر آن کلیک کنید)

در ویدیو زیر نحوه کارکرد این سیستم نمایش داده شده است.